Műjegyzék
Műjegyzék
ORATORIKUS
Apparátus: férfikar, vonószenekar
Időtartam: 16-18′
Befejezés éve: 2023
Megrendelő: Ars Sacra Fesztivál
Szöveg: Pilinszky János, Petőfi Sándor
Bemutató: 2023. szeptember 24. Szent Efrém Férfikar, Budapesti Vonósok, vez.: Bubnó Lőrinc. Budapest, Gazdagréti Szent Angyalok Plébániatemplom.
Leírás:
A cím: kis rekviem. Bach Máté passiója vagy Brahms Német rekvieme nagyszabásúnak és jelentősnek készült, én ennél a darabnál nem tűztem ki ilyen célt. A bő negyedórás mű a hagyományos értelemben nem is gyászmise: az egyes tételek címei – Introitus, Kyrie, Lacrimosa, Dona nobis – inkább csak utalások a rekviem műfajára.
A műben Petőfi Sándor és Pilinszky János szövegei, valamint a latin rekviem-szövegből származó foszlányok jelennek meg. Mélyen megragadott az ötlet, hogy a két magyar költő szövegeit egy művön belül dolgozzam fel. Pilinszky János szövegeit újra végignézve – különös tekintettel a verseire és beszélgetéseire – rendkívül időszerű, húsbavágóan fontos témákkal találkoztam. Félelem, elmúlás, szégyen, bántás – ugyanakkor felfelé tekintés és remény… Petőfi Felhők-ciklusából származó töredékeit rokonnak éreztem a Pilinszky-szövegekkel.
A férfikar mellé vonószenekar társul, amelynek sötét, telt hangzása egyszerre reflektál a rekviem tradíciójára, valamint a Pilinszky és Petőfi szövegeiben megjelenő tartalmakra. „Ki nem fél közülünk?” – hangzik el a Pilinszky versének kérdése a nyitótételben. Mi, emberek, szorongunk, aggódunk, ha nyomoróságos körülmények közé kerülünk. Reményt adhat az utolsó tételben, megjelenő válasz: „Egyedül ő, akit megöltek.” Ha felfelé, ha Rá tekintünk, megnyugszunk. És reménnyel várhatjuk az utolsó, Dona nobis című tételben elhangzó, ma különösen is aktuális kérés beteljesülését: „Adj nekünk békét!” (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: kamarakórus vagy négy énekhang, vonósnégyes
Időtartam: 25’
Befejezés éve: 2019
Szöveg: Gilles Deleuze, Claire Parnet, Paul Thymich, 102. zsoltár
Bemutató: 2019. április 28. Kruppa Vonósnégyes, Szklenár Roberta (szoprán), Thurnay Viola (alt), Csapó József (tenor), Pintér Dömötör (basszus), vez.: Dénes-Worowski Marcell. Gödöllő, Premontrei Auditórium.
Leírás:
A librettó alapját Gilles Deleuze francia filozófus és Claire Parnet 1977-ben megjelent Párbeszédek című kötete alkotja. Emellett Paul Thymich-től és a 102. zsoltárból származó töredékek szintén a szövegkönyv részei. Bár a Párbeszédeket 1977-ben publikálták, mégis megdöbbentően aktuális, időszerű problémák jelennek meg a több mint negyven éves szövegben. Az internet mindent átszövő jelenléte, a fogyasztói mentalitású társadalom, az informatika, valamint a biológia területén lezajlott forradalmi felfedezések mind a humanista világkép válságához, és talán végéhez vezettek. A határok elmosódnak emberek és állatok, emberek és gépek, férfiak és nők között. A korábban stabilnak hitt fogalmak megkérdőjeleződnek, a fogalmi kettősségek megszűnnek, a fokozatosság, az egymásmellettiség kerül előtérbe, és a nyugati gondolkodás többezer éves – keresztény gyökerű – célorientált jellegét felváltja egy folyamatokban, állandó, határozott cél nélküli változásokban, alakulásokban kifejezésre jutó világkép.
A tonalitás halvány jelenléte a mű elején a hallgatót egy szétcsúszó, eltűnő világba viszi. Vajon a korábbi gondolatok, érzések, tapasztalatok, fogalmak, műalkotások a múltéi? Erejüket, érvényüket vesztették? Ezeknek a kérdéseknek a végiggondolására hívom a hallgatót. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Youtube
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Zenekar/Versenymű
Apparátus: hegedű, szimfonikus zenekar – 2.2.2.2-4.3.3.1-2perc-pno-hp-str-vl solo
Időtartam: 25’
Befejezés éve: 2024
Megrendelő: A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara
Bemutató: 2024. szeptember 1. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, szóló: Langer Ágnes, vez.: Vajda Gergely. Budapest, Pesti Vigadó.
Leírás:
Az impulzusok korát éljük. Számtalan ingerrel, hatással találkozunk a mindennapok során. Belemerülünk egy könyvbe, közben kapunk egy emailt, elolvassuk a telefonunkon, de akkor már ránézünk a hírekre is. Megváltozott az időérzékelésünk is. Megszoktuk, hogy egymás után meg tudunk hallgatni egy Perotinus motettát, egy Mozart áriát, majd egy Katy Perry számot – még ha ritkán is tesszük ebben a sorrendben. A 21. század legnépszerűbb műfajában, a filmben sem feltétlenül a történetet élvezzük, hanem egymás után következő képi, hangi, dramaturgiai történések tesznek ránk valamilyen hatást. Jó példa erre a Black Mirror 2018-as Bandersnatch című kísérleti epizódja, ahol a néző maga dönthette el, hogy a történetet milyen irányt vegyen.
A hegedűversenyemben ebből a „filmszerűségből” igyekeztem megragadni valamit. Filmes gesztusok, kép- és hangvágási technikák inspiráltak a komponálás során. A darab egy úgynevezett cold opennel, azaz „hidegnyitással” indul. Ennek a filmekből, sorozatokból ismert eszköznek a lényege, hogy a néző rögtön az elején a történet közepébe csöppen, gyakran már ekkor felvillan egy később kulcsfontosságúvá váló jelenet részlete. Ehhez hasonlóan a mű elején a hegedű megszólaltat egy zenei anyagot, ami a darab 3. tételének a legfontosabb témája lesz. A három tételes mű során számos vágással, hirtelen egymásmellé helyezéssel találkozunk. A témák néha váratlanul, kontrasztosan kerülnek egymás mellé, máskor átfolynak egymásba, és az is előfordul, hogy két anyag váltakozik – hasonlóan egy filmes telefonbeszélgetéshez.
A darabot formálja a 21. századi léttapasztalat töredezettsége, ugyanakkor a korábbi korszakok hegedűversenyei is. Beethoventől Csajkovszkijig, Brahmstól Brittenig és Bartókig számos zeneszerző írt emlékezetes hegedűversenyeket – ezeknek a műveknek a szeretete benne van a hegedűversenyemben.
A műben sokféle zenei hangütést, karaktert érzékelhetünk, de a szólóhegedű egységet teremt. Ő a főszereplő, aki elmondja, elénekli, „elhegedüli” a gondolatait és az érzéseit a világról. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: nem nyilvános
Kotta (minta): issuu
Kottavásárlás: EMB
Apparátus: brácsa, szimfonikus zenekar – 2.2.2.2-4.2.0.0-2perc-str-vla solo
Időtartam: 25’
Befejezés éve: 2023
Megrendelő: Győri Filharmonikus Zenekar
Bemutató: 2023. március 19. Győri Filharmonikus Zenekar, szóló: Szűcs Máté, vez.: Rajna Martin. Győr, Richter terem.
Leírás:
Kecskés D. Balázs Brácsaversenyének ősbemutatója március 19-én lesz hallható Szűcs Máté előadásában a Győri Filharmonikus Zenekar és Rajna Martin hangversenyén.
Az új versenymű a Győri Filharmonikusok és az Eötvös Péter Kortárszenei Alapítvány megrendelésére készült, 2022-23-ban, a zeneszerző mentori évének lezárásaként. Kecskés D. Balázs akkor ismerkedett meg Szűcs Mátéval és került közelebbi kapcsolatba a brácsával, amikor Bartók befejezetlen Brácsaversenyének Rakos Miklós által készített új változatának a hangszerelésén dolgozott.
A háromtételes versenymű középső, „intermezzo” feliratú tétele rövid, lírai átvezetés a nagyszabású szélső tételek között, amelyek egyaránt önálló, jellegzetes címet viselnek. A nyitótétel – „szonáta-törmelék” felirattal – minduntalan felébreszti a hallgatóban a klasszikus-romantikus versenyművek emlékképeit, ám a várakozásaink rendre tévesnek bizonyulnak, a szonátaforma csak töredékesen, újra és újra céljától eltérítve valósul meg. A zárótétel – „individuum-morzsák” címmel – egyfajta kollázs, amelyben az egyes tematikus felületek hirtelen vágásokkal követik egymást. Az egész versenyműben egyértelműen a szólóhangszeré a főszerep, ami sokoldalúan mutatja be brácsa különféle karakterformáló képességeit. (EMB)
Hangfelvétel: nem nyilvános
Kotta (minta): issuu
Kottavásárlás: EMB
Apparátus: vonószenekar. A mű az azonos című szimfonikus zenekari darab vonószenekari átirata.
Időtartam: 7’
Befejezés éve: 2022
Bemutató: 2022. május 10. Altalena Music Group, vez.: Dénes-Worowski Marcell. Budapest, Zeneakadémia, Solti terem.
Leírás:
Picassótól Kieslowskyig sok művész foglalkozott a kék szín keltette benyomásokkal. A darabon dolgozva Yves Klein monokróm festményei inspiráltak leginkább. Ezeknek a képeknek, amelyek csak egy színre fókuszálnak, azonnali és elsődleges hatásuk van, miközben mélyreható tanulmányozás szükséges a bennük lévő szinte végtelen számú árnyalat feltárásához. Különösen megdöbbentett az érzelmek skálája, amelyeket ezek a művek keltettek bennem.
Ugyanezt az ötletet vettem át, és alkalmaztam ebben a kompozícióban, amely „kék harmóniákkal” és „kék dallamokkal” alkottam meg. E darab magját egyetlen motívum jelenti, és a darab e zenei ötlet történetének tekinthető. A fokozatosan változó zenekari színek segítségével a motívum különböző jellemzéseken keresztül halad, gyengédséget, vigaszt, szorongást, lelkesedést és reflexiót váltva ki.
A kék szín különösen aktuálisnak tűnik korunkban. Meghívom a hallgatót, hogy e művön keresztül nyerjen tapasztalatokat saját kék árnyalatairól. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: –
Kotta (minta): issuu
Kottavásárlás: EMB
Apparátus: szimfonikus zenekar – 2(picc).2.2.2-4.0.0.0-1perc-str
Időtartam: 7’
Befejezés éve: 2021
Megrendelő: Holland Filharmonikus Zenekar
Bemutató: 2022. február 13. Holland Filharmonikus Zenekar, vez.: Madaras Gergely. Amszterdam, Concertgebouw.
Leírás:
Picassótól Kieslowskyig sok művész foglalkozott a kék szín keltette benyomásokkal. A darabon dolgozva Yves Klein monokróm festményei inspiráltak leginkább. Ezeknek a képeknek, amelyek csak egy színre fókuszálnak, azonnali és elsődleges hatásuk van, miközben mélyreható tanulmányozás szükséges a bennük lévő szinte végtelen számú árnyalat feltárásához. Különösen megdöbbentett az érzelmek skálája, amelyeket ezek a művek keltettek bennem.
Ugyanezt az ötletet vettem át, és alkalmaztam ebben a kompozícióban, amely „kék harmóniákkal” és „kék dallamokkal” alkottam meg. E darab magját egyetlen motívum jelenti, és a darab e zenei ötlet történetének tekinthető. A fokozatosan változó zenekari színek segítségével a motívum különböző jellemzéseken keresztül halad, gyengédséget, vigaszt, szorongást, lelkesedést és reflexiót váltva ki.
A kék szín különösen aktuálisnak tűnik korunkban. Meghívom a hallgatót, hogy e művön keresztül nyerjen tapasztalatokat saját kék árnyalatairól. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Soundcloud
Kotta (minta): issuu
Kottavásárlás: EMB
Apparátus: zongora, vonószenekar (min. 5.4.3.3.1)
Időtartam: 17’
Befejezés éve: 2021
Megrendelő: Budapesti Vonósok
Bemutató: 2022. április 2. Budapesti Vonósok, zongora szóló.: Palojtay János. Budapest, Budapest Music Center.
Leírás: –
Hangfelvétel: Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: szimfonikus zenekar – 2(picc).2(corA).2(B.Cl).2-4.2.3.1-3perc-pno-hp-str
Időtartam: 17’
Befejezés éve: 2020
Megrendelő: ArTRIUM Fesztivál
Bemutató: 2020. szeptember 16. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vez.: Cser Ádám. Budapest, Magyar Rádió, 6-os Stúdió.
Leírás:
A cím: Journal. A komponálás közben olvastam Roland Barthes Journal de deul (Gyásznapló) c. könyvét – részben az abban az évben elhunyt Jeney Zoltán tanár úrra emlékezve vettem a kezembe. Összességében egyáltalán nem lett gyászdarab, de a címében (és talán egy-két mozzantában a műben is) megőriztem valamit az olvasás élményéből. Emellett a Tempo magazinra (angol kortárs zenei lap) is akkortájt kaptam rá, ami szintén egy journal (újság). Emellett a darab címeiben távolról megjelenik egyfajta önéletrajzi vetület is (pl. a Berceuse címben, amiben a gyermekeim elaltatásának élménye is benne van), innen a harmadik kapcsolat a journal szóhoz: napló. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: nem nyilvános
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Kórus
Apparátus: vegyeskar (SATB)
Időtartam: 4’30”
Befejezés éve: 2024
Megrendelő: San Francisco Choral Artists
Szöveg: Radnóti Miklós
Bemutató: 2024. június 9. San Francisco Choral Artists, vez.: Magen Solomon. San Francisco, St. Mark’s Lutheran Church.
Leírás: –
Hangfelvétel: –
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: vegyeskar (SATB)
Időtartam: 4’
Befejezés éve: 2023
Megrendelő: San Francisco Choral Artists
Szöveg: válogatott sorok az Énekek énekéből
Bemutató: 2024. március 10. San Francisco Choral Artists, vez.: Magen Solomon. San Francisco, Congregation Am Tikvah.
Leírás: –
Hangfelvétel: –
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: vegyeskar (SATB)
Időtartam: 5’
Befejezés éve: 2022
Megrendelő: Ars Sacra Fesztivál
Szöveg: 34. zsoltár
Bemutató: 2022. szeptember 22. Központi Református Kórus, vez.: Berkesi Boglárka. Budapest, Kálvin téri református templom.
Leírás:
„Közel van az Úr a megtört szívűekhez és megsegíti a megsebzett lelkeket”. Mélyen megragadott ez a bátorító ige a 34. zsoltárból, amikor új kórusművem témáján gondolkodtam. Ki ne tudna felidézni olyan élethelyzetet, amikor nagy szüksége volt arra, hogy Valaki felemelje, megvigasztalja? „Amikor erőtlen vagyok, akkor vagyok erős” – fogalmazza meg a kereszténység nagy paradoxonját Pál apostol. Az erő, a hatalom, a mások fölé kerekedés filozófiája helyett, amelyet talán Friedrich Nietzsche fogalmazott meg a legerőteljesebben, nyugodtan bízhatjuk Arra az életünket, aki a „megrepedt nádszálat nem töri el, és a pislogó mécsest nem oltja el”.
A bibliai szövegek zenés feldolgozásai közül két barokk szerző, Schein és Schütz művei inspiráltak a leginkább. Kórustételeikben gyakran egy-egy igeverset választanak, amelyet sokféle zenei eszközzel bontanak ki. Ha a hallgatók közül lesz olyan, aki számára a 34. szoltár 19. versének tartalma személyessé válik, munkám nem volt hiábavaló. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Youtube, Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: vegyeskar (SATB), zongora
Időtartam: 5’
Befejezés éve: 2021
Megrendelő: Balassi Kard Művészeti Alapítvány
Szöveg: Balassi Bálint
Bemutató: 2022. február 14. Cantabile Kórus, vez.: Vékey Marianna. Budapest, Papnövelde utca 5-7.
Leírás: –
Hangfelvétel: –
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: vegyeskar (SATB), cselló
Időtartam: 5’
Befejezés éve: 2021
Szöveg: Friedrich Rückert
Bemutató: 2022. január 18. Kodály Kórus, vez.: Dinya Dávid. Budapest, Zeneakadémia, Nagyterem.
Leírás: –
Hangfelvétel: –
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: vegyeskar (SATB)
Időtartam: 5’
Befejezés éve: 2021
Szöveg: válogatott versek az evangéliumokból
Bemutató: 2021. április 30. Discantus Énekegyüttes, vez.: Mészáros Péter. Budapest, Fasori református templom.
Leírás: –
Hangfelvétel: Youtube, Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kálvin Kiadó
Apparátus: nyolcszólamú férfikar. A mű az azonos című, eredetileg vegyeskarra íródott darab férfikari átirata.
Időtartam: 6’
Befejezés éve: 2021
Megrendelő: Ars Sacra Fesztivál
Szöveg: 139. zsoltár
Bemutató: 2021. szeptember 8. Szent Efrém Férfikar, vez.: Bubnó Tamás. Budapest, Kálvin téri református templom.
Leírás: –
Hangfelvétel: –
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: vegyeskar (SATB)
Időtartam: 6’
Befejezés éve: 2020
Szöveg: 139. zsoltár
Bemutató: 2021. június 5. Discantus Énekegyüttes, vez.: Mészáros Péter. Budapest, Fasori református templom.
Leírás: –
Hangfelvétel: Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: vegyeskar (SABar)
Időtartam: 3’30”
Befejezés éve: 2020
Megrendelő: Magyarországi Evangélikus Egyház
Bemutató: 2020. július. Vez.: Bence Gábor. Fót, Evangélikus Kántorképző Intézet.
Szöveg: a 34. zsoltár
Leírás: –
Hangfelvétel: Youtube
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Luther Kiadó
Apparátus: vegyeskar (SATB)
Időtartam: 10’30”
Befejezés éve: 2019
Megrendelő: Prelude Vegyeskar
Szöveg: Vörös István
Bemutató: 2022. május 19. Kodály Kórus, vez.: Kocsis-Holper Zoltán. Budapest, Budapest Music Center.
Leírás: –
Hangfelvétel: nem nyilvános
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: vegyeskar (SATB)
Időtartam: 7’
Befejezés éve: 2018
Megrendelő: Debrecen városa
Szöveg: zsoltár-részletek a Vulgatából
Bemutató: 2018. július 5. Kodály Kórus, vez.: Szabó-Sípos Máté. Debrecen, Kölcsey Központ.
Leírás:
A mű Debrecen város felkérésére íródott, és a Kodály Kórus előadásában hangzott el először a XXVIII. Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny és Fesztivál nyitókoncertjén. A darab szövege az „Alleluja” szóból, valamint válogatott latin szövegű zsoltárversekből áll. Az „Alelluja” szó magánhangzói lehetőséget adnak különféle hangszínbeli és harmóniai folyamatok megteremtésére. A zsoltárversekre íródott szakaszok drámaibbak, és a darab statikusabb, szemlélődőbb részeivel egyfajta kontrasztban állnak.
2019-ben elhangzott a mű Tallinn-ban, az ISCM Fesztiválon. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Youtube
Kotta (minta): –
Kottavásárlás: EMB
Apparátus: vegyeskar (SATB), zongora
Időtartam: 12’
Befejezés éve: 2017
Szöveg: Paul Verlaine verseire (I. Claire de lune; II. Marine; III. Soleils couchants)
Bemutató: 2018. március 9. Új Liszt Ferenc Kamarakórus, Demény Balázs (zongora), vez.: Nemes László Norbert. Budapest, Zeneakadémia, Solti terem.
Leírás:
A francia költő, Paul Verlaine a verseket önmagukban zenéknek tartotta – olyan szövegeknek, amelyek hangzása talán még fontosabb, mint az értelme. Trois romances (Három románc) című kompozíciómban alapvetően ez a gondolat inspirált. Három Verlaine verset választottam: a Clair de lune (Holdfény), a Marine (Tengeri kép) és a Soleils couchants (Naplemente) című költeményeket. A verseket egy-egy tételben dolgoztam fel.
Mindegyik tétel két részes: egy récitatif (recitativo) és egy tableau (tabló) szakasz követi egymást. A récitatif szakaszok során elhangzik a versek teljes szövege beszédszerű formában, zeneileg egyszerű kifejezőeszközökkel. Ezután következnek a tableau szakaszok, amelyek hangszíngazdag, nagyszabású kórustablók. E részek szövegtelenek, vagy csak egy-egy szót tartalmaznak – érzelmileg, hangulatukban a versek beszédszerű elhangzására reflektálnak.
A 2018-ban bemutatott mű Debussy halálának 100. évfordulója előtt tiszteleg. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Youtube
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kontrapunkt Music
Billentyűs
Apparátus: két zongora. A mű az azonos című szólózongora darab kétzongorás változata.
Időtartam: 12’30”
Befejezés éve: 2021
Megrendelő: ArTRIUM Fesztivál
Bemutató: 2021. május 15. Görög Enikő (zongora), Görög Noémi (zongora). Budapest, Magyar Rádió, 6-os Stúdió.
Leírás:
Az kétzongorás átirat alapjául szolgáló szólózongora-mű 2017 elején született. Az első tétel (Toccata) kétrészes – egy lassabb és egy gyors szakaszból álló – forma. A második tétel (Aria) egy egyszólamú, majd kétszólamúvá váló dallam megharmonizálása, valamint speciális zongora-effektusokkal történő „meghangszerelése”. A chacconne-ként induló, virtuóz harmadik tételben (Hommage à K.P.) egyaránt megjelenik a műfaj barokk vetülete, valamint ennek mai utóhatása: a popszámok alapjait képező ismétlődő, ciklikus harmóniasorokra történő utalás. Az utolsó tétel (Epilogue), amely a ciklus leghosszabb szakasza, az első három tételben megfogalmazott zenei gondolatok kiegyensúlyozása, lekerekítése. A kompozícióban megjelenő poszt-funkciós harmóniai struktúrák miközben kapcsolódnak a hagyományos, funkciós tonalitáshoz, újrafogalmazzák, új kontextusba helyezik azt. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Youtube
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: zongora
Időtartam: 12’
Befejezés éve: 2020
Bemutató: 2021. október 3. Lajkó István (zongora). Budapest, 34. MINI Fesztivál, Óbudai Társaskör.
Leírás:
Mi lehet egy olyan műfaj különlegessége, amihez Beethoventől Bartókig, Smetanától Kurtágig a legkülönfélébb zeneszerzők kapcsolódtak? A könnyedség, a rövidség, az illékonyság, a többértelműség? A francia bagatelle szó (apróság, semmiség) mindezeket magában foglalhatja.
A zenetörténet legjobban sikerült bagatelljei azonban semmi esetre sem felszínes darabok. Bár a pillanatot ragadják meg, és gyakran kiszámíthatatlanok és szeszélyesek, de mély, magvas és eredeti gondolatokat tartalmaznak. Saját bagatelljeim írásához az inspirációt részben a 2020-as Beethoven-évforduló adta. Abban az évben sokat foglalkoztam a szerző zongorára írt, azonos műfajú darabjaival, különös tekintettel a két kései ciklusra. Lenyűgözött a Beethoven-művek szabadsága és egyben tisztán, világosan megalkotott zenei szerkezete.
A saját sorozatom tételeinek címei: 1. Noktürn, 2. Nyugtalanul, 3. Vallomás és emlékezés, 4. Egyszerű dal. (A tételek önállóan, a sorozattól függetlenül is játszhatók.) A műben ott gomolyognak ismerős és ismeretlen hangfoszlányok. Ráismerünk egy akkordra, de miért színeződik el? Hallgatunk egy dallamot, de mivé lesz? Talán értjük, honnan indulunk, de merre tartunk? A 21. század harmadik évtizedében járunk. (Kecskés D. Balázs)
Hangfelvétel: Youtube, Soundcloud
Kottavásárlás: EMB
Apparátus: zongora
Időtartam: 7’
Befejezés éve: 2018
Bemutató: 2019. november 18. Szalai Éva (zongora). Budapest, Budapest Music Center.
Leírás:
Relief: egyszerre jelent domborművet, az angol nyelvben pedig megnyugvást, enyhülést. A nagyforma dramaturgiájának a szintjén kinyílás és visszacsukódás valósul meg, amelyben az egyes anyagok a hídforma rendje szerint követik egymást. A lassú, nyugodt, békés kezdet új motívumok hozzáadásával, illetve a metrum és a tempó fokozatos megváltoztatásával válik szinte észrevétlenül egyre és egyre izgatottabbá. A középső szakasz egyre gyorsuló, virtuóz anyagokat felsorakoztató terület, amelyben a legizzóbb pont után az indulatok fokozatosan elcsitulnak, a tempó visszalassul. Az utolsó szakasz pizzicato-szerű, tüskés motívumaiban még megőriz valamit a középső szakasz jellegéből, majd az anyagok egyre jobban kisimulnak, szemlélődővé és vigasztalóvá válnak. Az utolsó akkord egyesíti magában a tételben megjelenített hangulatokat: halk, de szúrós staccato akkord szólal meg, amely fölött üveghangok csengenek ki – az utolsó szó így a megnyugvásé. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: –
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: zongora
Időtartam: 2’40”
Befejezés éve: 2018
Megrendelő: Martin Tchiba
Bemutató: 2018. május 17. Martin Tchiba (zongora). Saarbrücken, Saarländischer Rundfunk, Nagyterem.
Leírás:
Csöndesen ismétlődő, finoman ringatózó ritmikai mintázat alkotja a rövid zongoradarab lüktetésének alapját. Fokozatos elszíneződés, elmozdulás, felépülés majd lebomlás. Pasztell színek, egyszerre ismerős, mégis ismertelen hangfoszlányok. Mintha egy bölcső mellett állnánk. Az első kislányom születése után írtam a darabot. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Youtube, Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: zongora
Időtartam: 12’30”
Befejezés éve: 2017
Megrendelő: Csabay Domonkos
Bemutató: 2017. április 8. Csabay Domonkos (zongora). Budapest, Régi Zeneakadémia.
Leírás:
A mű 2017 elején született. Az első tétel (Toccata) kétrészes – egy lassabb és egy gyors szakaszból álló – forma. A második tétel (Aria) egy egyszólamú, majd kétszólamúvá váló dallam megharmonizálása, valamint speciális zongora-effektusokkal történő „meghangszerelése”. A chacconne-ként induló, virtuóz harmadik tételben (Hommage à K.P.) egyaránt megjelenik a műfaj barokk vetülete, valamint ennek mai utóhatása: a popszámok alapjait képező ismétlődő, ciklikus harmóniasorokra történő utalás. Az utolsó tétel (Epilogue), amely a ciklus leghosszabb szakasza, az első három tételben megfogalmazott zenei gondolatok kiegyensúlyozása, lekerekítése. A kompozícióban megjelenő poszt-funkciós harmóniai struktúrák miközben kapcsolódnak a hagyományos, funkciós tonalitáshoz, újrafogalmazzák, új kontextusba helyezik azt. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Youtube, Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kontrapunkt Music
Kamara
Apparátus: cselló, zongora. A mű az eredetileg szólózongorára írt darab átirata.
Időtartam: 12’
Befejezés éve: 2024
Bemutató: 2024. március 25. Hartmann Domonkos (cselló), Csabay Domonkos (zongora). Budapest, Zeneakadémia, Solti terem.
Leírás:
Zeneszerzői munkásságom szempontjából kiemelt fontosságú a zenetörténet korábbi szakaszaiban írt művekhez való élő kapcsolódás. Négy tételből álló, Bagatellek című zongoraciklusom is – amelynek cselló-zongora átirata a jelen mű – ennek jegyében született. Az inspirációt részben a Beethoven-évforduló adta. Ebben az évben sokat foglalkoztam a szerző zongorára írt, azonos műfajú darabjaival, különös tekintettel a két kései ciklusra. Lenyűgözött az a szabadság, és egyben koherensen elképzelt szerkezet, amely a művek alapját képezi. Célom az új kompozíciómmal a bagatell – jelentős, de úgy gondolom, még nem kimerített – műfajának továbbgondolása, mai környezetben történő újrafogalmazása volt. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: –
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: fuvola (picc.), klarinét, fagott, trombita, 1 ütő, zongora, 2 hegedű, brácsa, cselló, bőgő
Időtartam: 10’
Befejezés éve: 2021
Megrendelő: Eötvös Péter Alapítvány
Bemutató: 2022. június 16. Ars Nova Ensemble, vez.: Jaehyuck Choi. Budapest, Budapest Music Center.
Leírás:
A mű eredete a zene területéhez képest távolinak tűnhet, mégis hadd magyarázzam meg a kapcsolatot!
2019-ben a magyar xtro realm group kiadott egy extrodaesia című könyvet. Ez az izgalmas, rövid enciklopédia teoretikus, valamint költői és prózai szócikkeket is tartalmaz, amelyek egy poszthumán, poszt-antropocentrikus állapot lehetőségét vizsgálják. Ugyanebben az időben olvastam Kierkegaard imáit, és különös módon a két könyvben sok közös vonást fedeztem fel. Mindkettő kritizálja az emberi tapasztalat középpontba helyezését a világ megértésével kapcsolatban – ez extrodasia szekuláris, Kierkegaard teológiai alapon.
A mű írása közben igyekeztem megőrizni valamit a két kötet olvasásának élményéből. A darab öt szakaszból áll.
A Gaia című szakasz a Föld görög istennője után kapta a nevét. Homályos, borongós színekkel kezdődik. A Géplélek a mai “túldigitalizált” világot festi le. Az Ima 1 egyfajta könyörgés, amelyet Kierkegaard inspirált. Az Antropocén egy lehetséges jövőbeni tájképet jelenít meg. Mi lesz az emberi kultúra jövője? A darab utolsó szakasza, az Ima 2 a kérdést nyitva hagyja, megválaszolását a hallgatóra bízza. Művemet félelem és reszketés hatja át, de hit és remény is. Arra hívok mindenkit, hogy gondolkozzon el, és találja meg a saját, személyes kapcsolatát a felvetett kérdéshez. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: 2 Fl, 2 Ob, 2 Cl, 2 Bsn, 4 Hn, Cbsn
Időtartam: 10’
Befejezés éve: 2021
Megrendelő: Eötvös Péter Alapítvány
Bemutató: 2021. október 14. Óbudai Danubia Zenekar, vez.: Andrej Vesel. Budapest, Budapest Music Center.
Leírás:
A mű 13 fúvós hangszerre íródott, amelynek hangszerelése megegyezik Richard Straus szerenádjával. Sokat segített az apparátushoz való kapcsolódás megtalálásában, hogy a Strauss-mű, valamint néhány hasonló összeállítású darab – pl. Mozart Gran Partitájának – áttanulmányozása után elkezdtem foglalkozni Eötvös Péter fúvós hangszerekre írott Windsequenzen (A szél szekvenciái) című kompozíciójával. A japán táj és a japán kertek által ihletett darab nem csak különleges hangszíneivel hatott rám, hanem címével is, amely a „wind” szó kettős jelentésével – szél, valamint fúvós hangszer – játszik. A Bibliában – az Ószövetségben és az Újszövetségben egyaránt – számos alkalommal megjelenik a szél motívuma. Most megszólaló darabom három tételének címeként egy-egy ilyen bibliai szakaszt választottam. A kompozíciós munka által nem csak a szél motívumához kerültem közelebb, de a tisztán fúvós hangszerekből álló apparátushoz való viszonyom is személyessé vált. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: nem nyilvános
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: hegedű, cselló, zongora. A mű az eredetileg fuvolára, csellóra és zongorára írott darab átirata.
Időtartam: 13’30”
Befejezés éve: 2019
Bemutató: 2020. január 29. Trio Y. Budapest, Fészek Művészklub.
Leírás: –
Hangfelvétel: –
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: fuvola, cselló, zongora
Időtartam: 13’30”
Befejezés éve: 2019
Bemutató: 2019. október 26. Trio Espresso. Budapest, Zeneakadémia, Solti terem.
Leírás:
A mű a Zeneakadémia felkérésére íródott 2019-ben, először a Solti György Kamarateremben hangzott el a lettországi Trio Espresso előadásában. A fuvola-cselló-zongora apparátus, amelyre a felkérés szólt, kétségtelenül létező, életképes összeállítás – ezt olyan népszerű, gyakran játszott darabok is bizonyítják, mint Martinu triói. Igyekeztem e műfaj szellemében alkotni: fontos célom volt, hogy a darab az ún. hagyományos összeállítású kamaradarabok (zongoratrió, zongoranégyes, zongoraötös stb.) hagyományába illeszkedjen.
A kb. 13 perces kompozíció öt tételből áll. A páratlan, számú tételek (1., 3., 5.) „szerelmi dalok”, a közéjük illeszkedő, páros számú tételek (2., 4.) „intermezzók” – az egyes tételtípusok tematikusan és harmóniai szempontból is összefüggenek. A kompozícióban megjelenő poszt-funkciós harmóniai struktúrák kapcsolódni kívánnak a hagyományos, funkciós tonalitáshoz, miközben újrafogalmazzák, új kontextusba helyezik azt. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: nem nyilvános
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: fuvola, klarinét, kürt, zongora, hegedű, brácsa, cselló
Időtartam: 11’30”
Befejezés éve: 2018
Bemutató: 2018. május 18. Tóth Ágnes (fuvola), Pallagi Benjámin (klarinét), Kun Gábor (kürt), Simon Dorottya (zongora), Osztrosits Eszter (hegedű), Bálint Imola (brácsa), Matuska Flóra (cselló), vez.: Dénes-Worowski Marcell. Budapest, Régi Zeneakadémia.
Leírás: –
Hangfelvétel: Youtube, Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: hegedű, brácsa, cselló, zongora
Időtartam: 16’
Befejezés éve: 2017
Bemutató: 2018. augusztus 11. Teresa Ling (hegedű), Evelyn Grau (brácsa), Isaac Melamed (cselló), Jeanette Fang (zongora). USA, Hot Springs, Garth Newel Music Center.
Leírás:
„Az Accusativus, a 2018-as zeneszerzésverseny győztes zongoranégyese, Kecskés D. Balázs műve, amely a romantika harmónianyelvét idézi meg, de egyben finoman el is távolítja azt a korszakot jellemző drámaiságától és túlzásoktól. A múlt sok komponistája még mindig élő emlék a mai fiatal zeneszerzőkben – akár tudatosan, akár nem. Amikor először játszottuk végig az Accusativus-t, azt gondoltuk, Balázs biztosan Brahms előtt tiszteleg, mivel a mű utolsó tétele egy finom sóhaj-motívum köré épül, amely Brahms G-dúr hegedű szonátájának elejére emlékeztet.
Amikor megkérdeztük erről, azt mondta, nem gondolt tudatosan a szonátára, sőt magára Brahms-ra sem, mikor a művet írta. Ugyanazok a szívből jövő impulzusok, amelyek Brahms retorikus motívuma mögött rejtőznek, ott voltak Balázsnál is, pedig 150 évvel később született.
Az Accusativus öt rövid tételből álló szvit, amely különböző – meditatív, mozgalmas, gyengéd, féktelen, reflektív – karaktereket mutat meg. Balázs kiváló érzékkel, Debussy-re emlékeztetve jeleníti meg az ábrándos nyugalmat, légies szépségű zenéjével káprázatos pillanatokat teremt.”
(Jeanette Fang)
Hangfelvétel: Youtube, Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kontrapunkt Music
Vokális
Apparátus: mezzoszoprán hang, cselló
Időtartam: 9’
Befejezés éve: 2022
Szöveg: Lackfi János
Bemutató: 2022. április 30. Thurnay Viola (mezzoszoprán), Agárdi Eszter (cselló). Budapest, Várfok Galéria.
Leírás:
Élénk színek, vitalitás, életöröm – ezek a szavak juthatnak eszünkbe Szirtes János új képeiről. Az általam választott, Megáll az idő című kép szintén rendkívül dinamikus és kontúros, a hátteret adó zöldes szőnyeg azonban pasztellszíneket is tartalmaz, amely – legalábbis számomra – egy árnyalatnyi komorságot, szomorúságot is kölcsönöz a festménynek. Sokat gondolkodtam, hogyan tudnám a kép atmoszféráját zeneileg megragadni. Lackfi János korai költeményeit olvasgatva rátaláltam négy versre (Hogy fájjon, Nehézkedés, A múlt, Völgyben), amelyek – a kép mellé téve – nagyon megragadtak. A most megszólaló énekhangra és csellóra íródott mini-dalciklusban egyszerre sejlik fel J. S. Bach csellószvitjeinek egy-egy mozzanata, az ének és a cselló összeolvadásának impresszionisztikus színei, valamint a Szirtes- és Lackfi-művek által inspirált formai szerkezetek zenei lenyomata. (Kecskés D.)
Hangfelvétel: Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: szoprán hang, zongora
Időtartam: 25’
Befejezés éve: 2021
Szöveg: Roland Barthes, Énekek éneke
Bemutató: 2021. május 27. Tatai Nóra (szoprán), Szabó Ferenc János (zongora). Budapest, Magyar Rádió, Márványterem.
Leírás: –
Hangfelvétel: nem nyilvános
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel
Apparátus: szoprán hang, zongora
Időtartam: 11’
Befejezés éve: 2018
Szöveg: Arany János Enyhülés című versének válogatott soraira
Bemutató: 2018. október 14. Tatai Nóra (szoprán), Szabó Ferenc János (zongora). Budapest, MINI Fesztivál, Vigadó.
Leírás:
Arany János 1852-ben írta Enyhülés című költeményét. Az öt tételből álló dalciklus ennek a versnek a kiválasztott soraira íródott. A felhasznált töredékek nem a vers lineáris folyamatában követik egymást, és talán éppen ezért erre a ciklusra versmegzenésítés helyett sokkal inkább úgy tekinthetünk, mint reflektálás, töprengés a költeményének egy-egy sorára, töredékére. Foszlányokat kapunk, kis részeket, melyek sosem állnak össze teljes egésszé. Ez a töredezettség, és a hangulat, amelyet a szerző a dalokban megteremtett, híven tükrözik a vers tartalmát, ami nem más, mint a költő depresszióval való harca.
A hídformájú kompozíció páratlan számú (1., 3. és 5.), valamint páros számú (2., 4.) tételei között strukturális összefüggés található. Az első, harmadik és ötödik tételt hosszabb, és zeneileg is hasonló gondolatok találhatóak benne. Emellett a kezdő- és zárótétel hídszerkezetet alkot: az első tétel kezdőanyaga jelenik meg a zárótétel végén. A két rövidebb tétel, második és negyedik, a zongorakíséretben megtalálható becsukódó és szétnyíló skálákra épül.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az Arany János-emlékév Emlékbizottságának támogatásával 2018-ban zeneszerzőversenyt hirdetett meg, amelyre a költő munkáinak felhasználásával új zeneműveket vártak. Kecskés D. Balázs Enyhülés című dalciklusa erre íródott, ahol III. díjat nyert. (Gusztin Rudolf)
Hangfelvétel: Soundcloud
Kotta (minta): PDF
Kottavásárlás: Kapcsolatfelvétel a szerzővel