Kórusoknak
A zenetörténet számomra legmélyebb, legmegrázóbb műveiben az emberi hangok is jelen vannak. Legyen az egy nagyszabású oratórium, mint Bach Máté-passiója vagy egy rövid a cappella-mű, mint Tavener The Lamb-je, a vokális művek valami nagyon ősit mozdítanak meg az emberi lélekben.
Mindig kiemelt fontosságú eseménynek tartom, ha kórusra írhatok. Akár egy rövid és egyszerű kórusdarabot csiszolok, akár egy összetett oratorikus művön dolgozom, mindig úgy érzem, valami jelentőségteljes, a létünk alapjait érintő kérdéssel foglalkozom.
Az amatőr kórusoktól a legnevesebb professzionális együttesekig számos kórussal dolgoztam már. Különösen szívesen írok olyan darabot, amely egy előre meghatározott dramaturgiába illeszkedik.
Amennyiben szeretné megvenni valamelyik kórusművem kottáját, várom a megkeresését.

“A 2023-24-es évadban Kecskés D. Balázs a San Francisco Choral Artists vendégszerzője volt, egy húsz tagú együttesé, amelyet vezetek. Nagy öröm és megtiszteltetés a számunkra, hogy az első együttesek közé tartozunk, akik ezt a tehetséges zeneszerzőt az Egyesült Államok közönségének bemutatták. Négy nagyon különböző művét adtuk elő, és mindegyik az előadók és a közönség kedvencé vált. Nagyon élveztük az együttműködést: minden kérdésünkre rögtön válaszolt (hibátlan angol nyelven), a koncertek promotálásában is nagyon segítőkész volt, öröm volt vele dolgozni. Az énekesek és én is nagyon sajnáljuk, hogy a rezidensi időszak véget ért, és reméljük, hogy a jövőben lesz még lehetőségünk további műveit is előadni.”
Magen Solomon, karnagy, a San Francisco Choral Artists művészeti vezetője
Kórusművek
Könnyű
Közel
SATB
5′
Ki ne tudna felidézni olyan élethelyzetet, amikor nagy szüksége volt arra, hogy Valaki felemelje, megvigasztalja?
„Amikor erőtlen vagyok, akkor vagyok erős” – fogalmazza meg a kereszténység nagy paradoxonját Pál apostol. A bibliai szövegek zenés feldolgozásai közül két barokk szerző, Schein és Schütz művei inspiráltak a leginkább.
Reménykedve várjuk
SATB
6′
A kevesebb néha több – tartja az ismert mondás. Ebben a három motettában arra tettem kísérletet, hogy a lehető legkevesebb eszközzel érjek el zenei hatásokat. A tételek szövegei jézusi példázatok egy-egy szavát állítják a középpontba.
Áldom az Urat
SAB
3’30”
A mű 2020-ban, a Covid-időszak elején íródott, egy olyan pillanatban, amikor a világon a kétségbeesés és a kilátástalanság lett úrrá. Tudunk-e minden ellenére hálát adni? Képesek vagyunk-e nehéz körülmények között is reményt találni? Ezek a kérdések foglalkoztattak a mű írása közben.
Közepesen nehéz
Miserere
SATB
6′
A darabban található zsoltár-szakaszok többszólamban kibomló hangi freskók, ezekkel állnak szemben a miserere-szakaszok csöndes, de határozott tömbjei.
Éjszaka
SATB
4’30”
A versek nem csupán a tartalmukkal, de a szövegük zenéjével, ritmusával is hatnak a befogadóra. Radnóti Miklós Éjszaka című versének különösen megragadó lejtése van. A San Francisco Choral Artists számára írott kórusművem a költemény finom mozdulatait, rezdüléseit követi.
Nehéz
Alleluja
SATB
7′
A darab szövege az „Alleluja” szóból, valamint válogatott latin szövegű zsoltárversekből áll. Az „Alelluja” szó magánhangzói lehetőséget adnak különféle hangszínbeli és harmóniai folyamatok megteremtésére. A zsoltárversekre íródott szakaszok drámaibbak, és a darab statikusabb, szemlélődőbb részeivel egyfajta kontrasztban állnak.
Thou
SATB
4′
Angol és magyar nyelvű mondatfoszlányok az Énekek énekéből, elmosódott körvonalak, lebegő harmóniák. Thou című kórusművemet a San Francisco Choral Artists számára írtam.
Trois romances
SATB, pno
12′
A francia költő, Paul Verlaine a verseket önmagukban zenéknek tartotta – olyan szövegeknek, amelyek hangzása talán még fontosabb, mint az értelme. Trois romances (Három románc) című kompozíciómban alapvetően ez a gondolat inspirált.
Oratórium
Komm
kamarakórus (SATB)/négy énekhang, vonósnégyes
25′
A tonalitás halvány jelenléte a mű elején a hallgatót egy szétcsúszó, eltűnő világba viszi. Vajon a korábbi gondolatok, érzések, tapasztalatok, fogalmak, műalkotások a múltéi? Erejüket, érvényüket vesztették? Ezeknek a kérdéseknek a végiggondolására hívom a hallgatót.
kis rekviem
férfikar, vonószenekar
18′
A férfikar mellé vonószenekar társul, amelynek sötét, telt hangzása egyszerre reflektál a rekviem tradíciójára, valamint a Pilinszky és Petőfi szövegeiben megjelenő tartalmakra.